Szukaj...

piątek, 3 stycznia 2014

Smakowita Lotaryngia

Święta i Sylwester za nami, wracamy więc do starego porządku i rytmu naszego bloga :) Zaczynamy od podróży po kuchni Lotaryngii. Dziś część pierwsza.

Lotaryngia to region położony w północno- wschodniej Francji, na granicy z Belgią, Luksemburgiem i Niemcami. Jest kojarzony z elegancją, wspaniałą kuchnią, a także z postacią Polaka – Stanisława Leszczyńskiego, który na mocy traktatu wiedeńskiego objął Lotaryngię w dożywotnie posiadanie. 



Kuchnia Lotaryngii to wykwintność i prostota w jednym. Każdy tu z pewnością znajdzie coś, co zaspokoi jego smakowe wymagania. 



Podstawowymi składniki przystawek, zup czy dań głównych są ziemniaki i wędzony boczek, które w różnych kombinacjach często pojawiają się na francuskich stołach. Główne specjały tego regionu to placek lotaryński (quiche lorraine) czyli tarta z kruchego ciasta zapiekana z boczkiem, śmietaną i jajami oraz  potée lorraine – coś w rodzaju naszego kapuśniaku z mięsem i boczkiem.  Nie można nie wspomnieć także o tourte lorraine. Jest to ciasto na ostro, przekładane mięsem, marynowane w białym winie. Mieszkańcy Lotaryngii zajadają się także prosięciem w galarecie, karpiem podawanym w solance z Saulx czy królikiem w mirabelkach.
Wędliny charakterystyczne dla tego regiony to andouille (kiełbasa z jelita grubego), boudin noir  (przypominająca kaszankę) oraz salami.




Kuchnia Lotaryngii to w dużej mierze produkty regionalne: owoce, rośliny zielone,  grzyby i oczywiście sery. Często wykorzystywane są trufle i smardze, a sałatka z mniszka lekarskiego jest równie znana jak placek lotaryński. Natomiast najpopularniejszym serem jest produkowany z mleka krowiego Munster.






Jutro dalsza część podróży po Lotaryngii, podczas której w głównej roli znajdą się regionalne słodkości i alkohole.


Autor: Patrycja Biecek