Szukaj...

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Bûche de Noël. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Bûche de Noël. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 22 grudnia 2013

Bûche de Noël...

czyli tradycyjne ciasto francuskie w kształcie polana, spożywane po Pasterce.



Czas przygotowania: 30 minut
Czas pieczenia: 10 minut
Kaloryczność: 575 kcal
Ilość porcji: 10
Składniki
   8 żółtek
  15 dag cukru
    skórka otarta z 1/2 cytryny
   4 białka
   10 łyżek (10 dag) mąki
     2 i 1/2 tabliczki gorzkiej czekolady
     2 łyżki kakao
     25 dag masła
     szczypta soli
     1/2 szklanki (12,5 dag) cukru pudru
      200 ml rumu
      kandyzowane wiśnie i listki czekoladowe do dekoracji 

Żółtka utrzeć z łyżką cukru i skórką cytrynową. Dodać białka ubite z solą i resztą cukru. Wsypać mąkę, wymieszać. Ciasto rozsmarować na blasze wyłożonej pergaminem. 
Piec 10 min w temp. 220°C.
Ciasto zdjąć z blachy, przykryć ściereczką. Czekoladę roztopić w kąpieli wodnej, schłodzić. Masło utrzeć z cukrem pudrem, dodać czekoladę, kakao i rum, wymieszać (3 łyżki kremu odłożyć).
Biszkopt posmarować 3/4 kremu i za pomocą ściereczki zwinąć roladę.
Resztą kremu posmarować roladę. Widelcem zrobić podłużne bruzdy imitujące wzór kory drzewa. Z ciasta odciąć gruby plaster, zrobić z niego sęk. Udekorować kandyzowanymi wiśniami i listkami czekolady.

Jak widać na zdjęciu, bûche de Noël możemy zrobić także z materiału jako świąteczną dekorację :)

Autor: Olga Dudkiewicz