Szukaj...

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Czekoladowy Joe Dassin

To już naprawdę ostania czekoladowa piosenka. Joe Dassin, niezwykle popularny w latach 60. i 70., jest naszą wisienką na torcie. Bo kto tak jak on potrafi śpiewać o małych czekoladowych ciasteczkach?


Nie chcemy was dłużej zanudzać, dlatego tylko zostawiamy piosenkę i już nas nie ma.
Tekst z tłumaczeniem znajdziecie tutaj: http://www.tekstowo.pl/piosenka,joe_dassin,les_p_tits_pains_au_chocolat.html

Małgorzata Szcześniak

niedziela, 12 stycznia 2014

Czekolada w muzyce

Jest już późno i ciemno, ale na czekoladę zawsze jest dobra pora... Dziś posłuchamy piosenek, którym właśnie czekolada dała życie.

Zaczniemy może naszą czekoladowo-muzyczną podróż z Olivią Ruiz i jej piosenką "La Femme Chocolat".

Olivia Ruiz, właściwie Olivia Blanc była półfinalistką 1 edycji francuskiego Star Academy. Piosenka "La Femme Chocolat" - czyli w wolnym tłumaczeniu Kobieta Czekoladka lub Kobieta z Czekolady, jest piosenką z jej albumu o takim samym tytule kilkając na poniższy link, możecie zobaczyć tekst piosenki oraz jego tłumaczenie.

http://www.tekstowo.pl/piosenka,olivia_ruiz,la_femme_chocolat.html



Dalej oczywiście Rachel Portman - brytyjska kompozytorka, i jej cały soundtrack do filmu "Czekolada". Pierwszy utwór to tylko pięćdziesiąt sekund melodii, która mi trochę przypomina piosenkę Violetty Villas - Oczy czarne, nie jest to piosenka o czekoladzie, ale może emocje, które wyśpiewywała pani Violetta Villas były tak silne jak czekoladowy sos. "Chocolate Sauce" z filmu "Czekolada:



Rachel Portman napisała muzykę do wielu innych, znanych filmów. Jej muzyka została nawet doceniona Oscarem w 1996 roku - otrzymała nagrodę za najlepszą muzykę za film "Emma".  Na tej stronie znajdziecie całą listę utworów z soundtracku do "Czekolady":
http://www.soundtracks.pl/reviews.php?op=show&ID=439

A ja wam jeszcze pokażę "Taste of chocolate":



Patrice Caratini, francuski kontrabasista, kompozytor i dyrygent chóru, napisał 80-minutowe dzieło na temat czekolady na chór i orkiestrę jazzową. "Xocoatl" to połączenie muzyki, śpiewu i recytacji, podzielone na 8 części. Każda z nich ma swój wyjątkowy charakter. A oto adresy do kilku z nich:

http://vimeo.com/53352970
http://vimeo.com/53776792
http://vimeo.com/53776791

W latach 70 istniała francuska grupa disco o nazwie Chocolat's, który popularyzował brazylijskie rytmy.

"Brasilia Carnaval"

Daj mi buziaka - "Donne-moi un baiser"


Z bardziej współczesnych utworów, może tak na zakończenie, pokażę wam dwie piosenki w języku angielskim. Piosenkę zespołu Snow Patrol - Chocolate (tu macie tekst z tłumaczeniem - http://www.tekstowo.pl/piosenka,snow_patrol,chocolate.html )


oraz piosenkę Tay'a Zonday'a - Chocolate Rain. Tay sam napisał i wykonał tą piosenkę, umieścił ją na YouTubie i od tamtej pory osiągnał już 95 077 621 wyświetleń. W 2007 roku otrzymał nagrodę YouTube Awards w kategorii muzyka. Piosenka nawiązuje do rasizmu. Tay ma zadziwiająco niski głos. Bardzo często bierze udział w nagraniach parodiujących różnych artystów.


A tu link do tekstu i tłumaczenia : http://www.tekstowo.pl/piosenka,tay_zonday,chocolate_rain.html

Mam nadzieję, że miło wam się słuchało. Komentujcie!

Autor: Angelika Węgrowska

P.S. Już niedługo filmy z czekoladą w roli głównej :)

sobota, 11 stycznia 2014

Czekolada w książkach

Dla niektórych czekolada jest jak narkotyk. Bardzo łatwo popaść w uzależnienie. Nie mam zamiaru nikogo oceniać z tego powodu czy pouczać, chcę tylko napisać, że czasem mam wrażenie, że czekolada jest używką, która budzi w artystach inspirację. Mamy wiele utworów muzycznych i wiele filmów z czekoladą w roli głównej. Mamy nawet książki. W tej części chciałabym wam pokazać na razie same książki, później przejdziemy do muzyki i nareszcie do filmów, takich jak „Czekolada” czy „Charlie i Fabryka Czekolady”.

Pierwszą książką jaką chciałabym wam pokazać jest książka Ronalda Dahla "Charlie i Fabryka Czekolady".


Głównym bohaterem jest Charlie Bucket, chłopiec mieszkający wraz z rodziną w małym domku na przedmieściach. Charlie najbardziej ze wszystkiego na świecie pragnie czekolady, jednak ze względów finansowych może sobie na nią pozwolić tylko raz w roku. Opodal jego szkoły stoi Fabryka Wonki – największa fabryka czekolady na świecie. Jej właścicielem jest Willy Wonka. Pewnego dnia Wonka pisze w gazecie, że udostępni swoją fabrykę pięciorgu dzieciom, które znajdą w czekoladkach Złote Talony – swego rodzaju bilety do fabryki. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności jeden trafia się Charliemu. Chłopiec nawet nie przypuszcza, co zobaczy w fabryce...

Kolejną pozycją jest książka, której polski tytuł jest trochę mylący, lecz w oryginale ma już zdecydowanie więcej wspólnego z czekoladą.

"Przepiórki w płatkach róży" (hiszp. Como agua para chocolate) to powieść z 1989 r. meksykańskiej pisarki Laury Esquivel. Została przeniesiona na ekran przez męża pisarki, Alfonsa Arau w 1992 r.
Oryginalny tytuł znaczy w dosłownym tłumaczeniu "jak woda na czekoladę". W języku hiszpańskim idiom "działać na kogoś jak woda na czekoladę" oznacza wywoływać w kimś silne pobudzenie czy wręcz pożądanie. W Polsce zarówno książka, jak i film noszą tytuł jednego z rozdziałów powieści. Może ktoś już czytał?



Książka opowiada historię rodziny De la Garza, a główną bohaterką jest Tita, najmłodsza z trzech sióstr. Zgodnie z rodzinną tradycją nie może wyjść za mąż, gdyż jako najmłodsza córka ma obowiązek opiekować się matką aż do jej śmierci. Zakochany w niej Pedro Muzquiz decyduje się na poślubienie jej siostry, Rosaury, aby dzięki temu być blisko ukochanej. Tita, nie mogąc jawnie okazać swej miłości, spełnia się w sztuce kulinarnej.

Już jutro będziemy słuchać piosenek o czekoladzie, a na zakończenie może się już powoli do tego przygotujmy. To instrumentalna melodia z filmu Czekolada, w którym główne role zagrali Juliette Binoche i Johnny Depp.





Autor: Angelika Węgrowska

czwartek, 9 stycznia 2014

Najbardziej urocza sałatka owocowa na świecie

Przeglądając ostatnio YouTube'a zupełnie niespodziewanie natrafiłam na piosenkę śpiewaną przez Bourvila. Nie wiem, czy go pamiętacie, grał on razem z Fernandelem w opisywanym przez nas filmie "Potyczki kuchenne". Jej tytuł to "Salade de fruits", czyli "Sałatka owocowa". Do tematu naszego bloga jak najbardziej pasuje, choć tak naprawdę nie chodzi tu wcale o sałatkę o jakiej wszyscy myślimy.

Oto uroczy Bourvil śpiewający do swojej salade de fruits:


A to wersja z tekstem francuskim:


A o czym śpiewa Bourvil? W luźnym tłumaczeniu:

Twoja matka dała ci na imię Sałatka owocowa,
Sałatka owocowa, ah, jaka ładna nazwa.
Na imię twoich hawajskich przodków,
Trzeba przyznać, że nosisz je dobrze.

Sałatko owocowa, ładna, ładna, ładna,
Podobasz się mojemu ojcu, podobasz się mojej matce.
Sałatko owocowa, ładna, ładna, ładna
Pewnego dnia musimy się pobrać.

Powieszone w mojej chatce na skraju wody
Ananasy i orzechy kokosowe.
Już ich spróbowałem, nie chcę ich więcej.
Owoc twoich ust byłby mile widziany.

refren

Zanurzyłbym się nagi w oceanie,
Żeby przyprowadzić ci srebrne ryby
razem ze świetlnymi muszlami.
Tak, ale w zamian wiesz co chcę.

refren

Daliśmy sobie z całego serca
to, co było w nas najlepsze.
W głębi mojej chatki na skraju wody,
ten koszyk, który się porusza to mała kołyska.

Sałatko owocowa, ładna, ładna, ładna,
podobasz się twojemu ojcu, podobasz się twojej matce.
Sałatko owocowa, ładna, ładna, ładna,
Jesteś owocem naszej miłości, dzień dobry mała.

Po prostu wspaniałe. Historia, której nikt by się nie spodziewał po sałatce owocowej.

Autor: Małgorzata Szcześniak

środa, 8 stycznia 2014

Od kakaowca do bombonierki, czyli długi proces powstawania czekolady


 
Czekoladowe cukierki niestety nie rosną na drzewach. Proces powstawania czekolady jest bardzo długi i skomplikowany, a żeby móc gotowy już produkt zawinąć w papierki i wystawić na sklepowych półkach, potrzeba dużo czasu. 

Oto długa droga, którą muszą przebyć ziarna kakaowca przed tym, gdy odpowiednio przetworzone trafią do naszych brzuchów.


Etap 1: zbieranie strąków
Kakaowiec to roślina pochodząca z Ameryki Środkowej i Południowej. Obecnie jest szeroko rozpowszechniona w uprawie, zwłaszcza w Afryce.
Owalne owoce, pokryte grubą łupiną zbierane są bardzo starannie przez odcięcie ich od łodygi ostrym narzędziem. Strąki należy odcinać bardzo delikatnie, żeby nie uszkodzić skorupki.

Etap 2: rozłupywanie skorupek
Wszystkie próby mechanicznego rozłupywania skorupek dały niezadowalające efekty, dlatego rozłupywaniem tak, jak i zbieraniem owoców, zajmują się ludzie. Grubą skorupę uderza się dużym nożem tak, by  móc wydobyć ze środka ziarno kakaowca wraz z białym miąższem. 

Etap 3: fermentacja
Ten etap rozpoczyna się 24 godziny po rozłupaniu owocu. Ziarna są przechowywane przez 5 do 6 dni w dużych koszach albo w dużych drewnianych skrzyniach,  które mogą zawierać od 100 do 1000 kg surowca. Ziarna kakaowe są następnie parzone przez 48 h (niektóre typy 24 h, a jeszcze inne aż 96 h).


Etap 4: suszenie


Krok ten ma na celu zatrzymanie procesu fermentacji. Ziarna są suszone na słońcu na tackach lub plandekach. Proces ten trwa od 1 do 4 tygodni. Ziarna można również osuszać w sposób przemysłowy. Przez 15 do 36 godzin nagrzewa się je ciepłem suszarki. Gdy ziarna są suche, stają się bardziej kruche.

Po tym etapie, producenci pakują ziarna do worków i wysyłają do innych krajów.

Etap 5: palenie

Po otrzymaniu ziaren, oczyszcza się je i ogrzewa przez około pół godziny w temperaturze od 100 do 140o C, w zależności od rodzaju surowca. Aromat, który rozwija się w procesie fermentacji, zyskuje dodatkowe walory podczas prażenia. 

Etap 6: łuskanie

Etap ten polega na oddzieleniu łupin od ziaren przez poddawanie surowca wibracjom na specjalnych maszynach.

Etap 7: rozcieranie

Ziarna kakaowca wrzucane są do specjalnego młyna. W ten sposób przekształcane są w substancję zwaną masą kakaową. Konieczne jest też późniejsze oczyszczenie masy.

Etap 8: walcowanie

Masa czekoladowa przepuszczana jest przez kilka walców, z czego każdy kolejny obraca się z większą prędkością. Żeby ujednolicić strukturę substancji, masa przemieszcza się z dolnego walca ku górnym, gdzie siła nacisku odpowiednio rośnie, a szczeliny między walcami zmniejszają się.

Etap 9: konszowanie

Krok ten polega na mieszaniu płynnej czekolady przez 7 dni. Dzięki konszowaniu masa czekoladowa nabiera swoich właściwości sensorycznych oraz redukowane są błędy z poprzedzających procesów. W czasie konszowania masa czekoladowa nabiera właściwości produktu finalnego, takich jak: smak, aromat, konsystencja.
Jest to proces uszlachetniający, któremu poddawane są tylko niektóre masy czekoladowe. 

Etap 10: temperowanie

Jest to tak zwana wstępna krystalizacja. Celem tej operacji jest uzyskanie równomiernego rozłożenia tłuszczy kakaowych i krystalizacja. Temperatura temperowania waha się pomiędzy 29-31°C. W praktyce temperowanie oznacza roztopienie czekolady, schłodzenie i ponowne podgrzanie.
Po wytemperowaniu kuwertury następuje przelanie do form, w których formowane są tabliczki czekolady. Proces z pozoru wydaje się banalną czynnością, jednakże nieodpowiednie parametry, takie jak temperatura form oraz zbyt wysoka wilgotność otoczenia, mogą mieć zgubny wpływ, na jakość wytworzonych produktów. Rezultatem tego bywa nieprawidłowy proces krystalizacji, krzepnięcia czekolady oraz nadmierna przyczepność do powierzchni form. 

Żeby uzyskać czekoladę o nieskazitelnym, pysznym smaku, każdy etap musi być przeprowadzony bardzo starannie. Wiedząc już, jak długą i ciężką drogę przebyły ziarna kakaowca, żeby dotrzeć na nasze stoły, nie bójmy się rozkoszować każdym, choćby maleńkim kawałkiem czekolady. Przecież to sama słodycz :)


Autor: Marika Błaszczyk